Tianjin Brisk Metalwork Co.,Ltdeste unul dintre producătorii de țevi din oțel carbon fără sudură API 5L din China. Produsele noastre sunt exportate în principal în Orientul Mijlociu, Asia de Sud-Est, Europa, Noua Zeelandă și alte regiuni. Dacă doriți să aflați mai multe despre produsele noastre, nu ezitați să ne contactați și să trimiteți lista de achiziții.
PRODUCȚIE




Condiția de livrare
| PSL | Condiția de livrare | Calitatea conductei | |||||||||||||||||||
| PSL1 | Pe măsură ce-s-a format, normalizat, normalizat | A | |||||||||||||||||||
| Ca-laminat, laminat normalizat, laminat termomecanic, format termo-mecanic, format normalizat, n normalizat, normalizat și temperat sau numai dacă s-a convenit Q&T SMLS |
B | ||||||||||||||||||||
| Ca-laminat, laminat normalizat, laminat termomecanic, format termo-mecanic, format normalizat, normalizat, normalizat și revenit | X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 | ||||||||||||||||||||
| PSL 2 | Ca{0}}rulat | BR, X42R | |||||||||||||||||||
| Normalizare laminată, normalizare formată, normalizată sau normalizată și călită | BN, X42N, X46N, X52N, X56N, X60N | ||||||||||||||||||||
| stins si calit | BQ, X42Q, X46Q, X56Q, X60Q, X65Q, X70Q, X80Q, X90Q, X100Q | ||||||||||||||||||||
| Laminat termomecanic sau format termomecanic | BM, X42M, X46M, X56M, X60M, X65M, X70M, X80M | ||||||||||||||||||||
| Laminat termomecanic | X90M, X100M, X120M | ||||||||||||||||||||
| Suficientul (R, N, Q sau M) pentru clasele PSL2 aparține clasei de oțel | |||||||||||||||||||||
Compoziția chimică
| Compoziția chimică pentru conducta PSL 1 cu t mai mică sau egală cu 0,984" | |||||||
| Oțel de calitate | Fracția de masă, % pe baza analizelor de căldură și de produsa,g | ||||||
| C | Mn | P | S | V | Nb | Ti | |
| maxb | maxb | max | max | max | max | max | |
| Țeavă fără sudură | |||||||
| A | 0.22 | 0.9 | 0.03 | 0.03 | – | – | – |
| B | 0.28 | 1.2 | 0.03 | 0.03 | c,d | c,d | d |
| X42 | 0.28 | 1.3 | 0.03 | 0.03 | d | d | d |
| X46 | 0.28 | 1.4 | 0.03 | 0.03 | d | d | d |
| X52 | 0.28 | 1.4 | 0.03 | 0.03 | d | d | d |
| X56 | 0.28 | 1.4 | 0.03 | 0.03 | d | d | d |
| X60 | 0.28 e | 1.40 e | 0.03 | 0.03 | f | f | f |
| X65 | 0.28 e | 1.40 e | 0.03 | 0.03 | f | f | f |
| X70 | 0.28 e | 1.40 e | 0.03 | 0.03 | f | f |
f |
| o. Cu Mai mic sau egal cu=0.50% Ni; Mai mic sau egal cu 0,50%; Cr Mai mic sau egal cu 0,50%; și Mo Mai mic sau egal cu 0,15%, | |||||||
| b. Pentru fiecare reducere cu 0,01% sub concentrația maximă specificată pentru carbon, este permisă o creștere cu 0,05% peste concentrația maximă specificată pentru Mn, până la maximum 1,65% pentru clasele mai mari sau egale cu L245 sau B, dar mai mici sau egale cu L360 sau X52; până la maximum 1,75% pentru clasele > L360 sau X52, dar < L485 sau X70; și până la maximum 2,00% pentru gradul L485 sau X70., | |||||||
| c. Dacă nu se convine altfel NB + V Mai puțin sau egal cu 0,06%, | |||||||
| d. Nb + V + TI Mai mic sau egal cu 0,15%, | |||||||
| e. Dacă nu se convine altfel., | |||||||
| f. Dacă nu se convine altfel, NB + V=Ti Mai mic sau egal cu 0,15%, | |||||||
| g. Nu este permisă adăugarea deliberată a lui B, iar B rezidual mai mic sau egal cu 0,001% |
| Compoziția chimică pentru conducta PSL 2 cu t mai mică sau egală cu 0,984" |
| Oțel de calitate | Fracția de masă, % pe baza analizelor de căldură și de produs | Carbon echiva | ||||||||||||||||||
| C | Si | Mn | P | S | V | Nb | Ti | Alte | CE IIW | CE Pcm | ||||||||||
| maxb | max | maxb | max | max | max | max | max | max | max | |||||||||||
| Teava fara sudura si sudata | ||||||||||||||||||||
| BR | 0.24 | 0.4 | 1.2 | 0.025 | 0.015 | c | c | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X42R | 0.24 | 0.4 | 1.2 | 0.025 | 0.015 | 0.06 | 0.05 | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| BN | 0.24 | 0.4 | 1.2 | 0.025 | 0.015 | c | c | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X42N | 0.24 | 0.4 | 1.2 | 0.025 | 0.015 | 0.06 | 0.05 | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X46N | 0.24 | 0.4 | 1.4 | 0.025 | 0.015 | 0.07 | 0.05 | 0.04 | d,e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X52N | 0.24 | 0.45 | 1.4 | 0.025 | 0.015 | 0.1 | 0.05 | 0.04 | d,e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X56N | 0.24 | 0.45 | 1.4 | 0.025 | 0.015 | 0.10f | 0.05 | 0.04 | d,e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X60N | 0.24f | 0.45f | 1.40f | 0.025 | 0.015 | 0.10f | 0.05f | 0.04f | g,h,l | După cum sa convenit | ||||||||||
| BQ | 0.18 | 0.45 | 1.4 | 0.025 | 0.015 | 0.05 | 0.05 | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X42Q | 0.18 | 0.45 | 1.4 | 0.025 | 0.015 | 0.05 | 0.05 | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X46Q | 0.18 | 0.45 | 1.4 | 0.025 | 0.015 | 0.05 | 0.05 | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X52Q | 0.18 | 0.45 | 1.5 | 0.025 | 0.015 | 0.05 | 0.05 | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X56Q | 0.18 | 0.45f | 1.5 | 0.025 | 0.015 | 0.07 | 0.05 | 0.04 | e,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X60Q | 0.18f | 0.45f | 1.70f | 0.025 | 0.015 | g | g | g | h,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X65Q | 0.18f | 0.45f | 1.70f | 0.025 | 0.015 | g | g | g | h,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X70Q | 0.18f | 0.45f | 1.80f | 0.025 | 0.015 | g | g | g | h,l | 0.43 | 0.25 | |||||||||
| X80Q | 0.18f | 0.45f | 1.90f | 0.025 | 0.015 | g | g | g | i,j | După cum sa convenit | ||||||||||
| X90Q | 0.16f | 0.45f | 1.9 | 0.02 | 0.01 | g | g | g | j,k | După cum sa convenit | ||||||||||
| X100Q | 0.16f | 0.45f | 1.9 | 0.02 | 0.01 | g | g | g | j,k | După cum sa convenit | ||||||||||
| a. SMLS t>0,787", limitele CE vor fi cele convenite. Limitele CE IIW aplicate fi C > 0,12% și limitele CEPcm se aplică dacă C mai mic sau egal cu 0,12%, | ||||||||||||||||||||
| b. Pentru fiecare reducere cu 0,01% sub maximul specificat pentru C, este permisă o creștere cu 0,05% peste maximul specificat pentru Mn, până la maximum 1,65% pentru clasele Mai mari sau egale cu L245 sau B, dar mai mici sau egale cu L360 sau X52; până la maximum 1,75% pentru clasele > L360 sau X52, dar < L485 sau X70; până la maximum 2,00% pentru clasele mai mari sau egale cu L485 sau X70, dar mai mici sau egale cu L555 sau X80; și până la maximum 2,20% pentru clase > L555 sau X80., | ||||||||||||||||||||
| c. Dacă nu se convine altfel Nb=V Mai mic sau egal cu 0,06%, | ||||||||||||||||||||
| d. Nb=V=Ti Mai mic sau egal cu 0,15%, | ||||||||||||||||||||
| e. Dacă nu se convine altfel, Cu Mai mic sau egal cu 0,50%; Ni Mai mic sau egal cu 0,30% Cr Mai mic sau egal cu 0,30% și Mo Mai mic sau egal cu 0,15%, | ||||||||||||||||||||
| f. Dacă nu se convine altfel, | ||||||||||||||||||||
| g. Dacă nu se convine altfel, Nb + V + Ti Mai mic sau egal cu 0,15%, | ||||||||||||||||||||
| h. Cu excepția cazului în care se convine altfel, Cu Mai mic sau egal cu 0,50% Ni Mai mic sau egal cu 0,50% Cr Mai mic sau egal cu 0,50% și MO Mai mic sau egal cu 0,50%, | ||||||||||||||||||||
| i. Dacă nu se convine altfel, Cu Mai mic sau egal cu 0,50% Ni Mai mic sau egal cu 1,00% Cr Mai mic sau egal cu 0,50% și MO Mai mic sau egal cu 0,50%, | ||||||||||||||||||||
| j. B mai mic sau egal cu 0,004%, | ||||||||||||||||||||
| k. Cu excepția cazului în care se convine altfel, Cu Mai mic sau egal cu 0,50% Ni Mai mic sau egal cu 1,00% Cr Mai mic sau egal cu 0,55% și MO Mai mic sau egal cu 0,80%, | ||||||||||||||||||||
| l. Pentru toate tipurile de țevi PSL 2, cu excepția celor cu note de subsol j, se aplică următoarele. Cu excepția cazului în care se convine altfel, nu este permisă adăugarea intenționată de B și B rezidual mai mic sau egal cu 0,001%. |
Proprietăți mecanice
| Calitatea țevilor | Proprietăți de tracțiune – Corpul țevii SMLS și țevile sudate PSL 1 | Cusătură de țeavă sudată | ||||||
| Puterea de curgerea | Rezistență la tracțiunea | Elongaţie | Rezistență la tracțiuneb | |||||
| Rt0,5 PSI Min | Rm PSI Min | (în 2 în Af % min) | Rm PSI Min | |||||
| A | 30,500 | 48,600 | c | 48,600 | ||||
| B | 35,500 | 60,200 | c | 60,200 | ||||
| X42 | 42,100 | 60,200 | c | 60,200 | ||||
| X46 | 46,400 | 63,100 | c | 63,100 | ||||
| X52 | 52,200 | 66,700 | c | 66,700 | ||||
| X56 | 56,600 | 71,100 | c | 71,100 | ||||
| X60 | 60,200 | 75,400 | c | 75,400 | ||||
| X65 | 65,300 | 77,500 | c | 77,500 | ||||
| X70 | 70,300 | 82,700 | c | 82,700 | ||||
| o. Pentru calitatea intermediară, diferența dintre rezistența minimă la întindere specificată și curgerea minimă specificată pentru corpul țevii trebuie să fie cea dată pentru gradul următor superior. | ||||||||
| b. Pentru clasele intermediare, rezistența minimă la întindere specificată pentru cusătura de sudură trebuie să fie aceeași cu cea determinată pentru corp folosind nota de subsol a. | ||||||||
|
c. Alungirea minimă specificată, Af, exprimată în procente și rotunjită la cel mai apropiat procent, se determină folosind următoarea ecuație:
|
||||||||
| Unde C este 1940 pentru calcul folosind unități Si și 625 000 pentru calcul folosind unități USC | ||||||||
| Axc este aria secțiunii transversale aplicabile a piesei de încercare la tracțiune{0}, exprimată în milimetri pătrați (inci pătrați), după cum urmează | ||||||||
| – Pentru piese de încercare cu secțiune transversală circulară, 130 mm2(0,20 in2) pentru piese de testare cu diametrul de 12,7 mm (0,500 in) și 8,9 mm (0,350 in); și 65 mm2(0,10 inchi2) pentru piese de testare cu diametrul de 6,4 mm (0,250 inchi). | ||||||||
| – Pentru piese de încercare cu -secțiune completă, cea mai mică dintre a) 485 mm2(0,75 inchi2) și b) aria secțiunii transversale-a piesei de încercare, derivată folosind diametrul exterior specificat și grosimea specificată a peretelui conductei, rotunjită la cel mai apropiat 10 mm2 (0,10 inchi2) | ||||||||
| – Pentru piese de testare pe bandă, cea mai mică dintre a) 485 mm2(0,75 inchi2) și b) aria secțiunii transversale-a piesei de testare, derivată folosind lățimea specificată a piesei de testare și grosimea specificată a peretelui conductei, rotunjită la cel mai apropiat 10 mm2(0,10 inchi2) | ||||||||
| U este rezistența minimă la întindere specificată, exprimată în megapascali (lire pe inch pătrat) | ||||||||
| Calitatea țevilor | Proprietăți de tracțiune – Corpul țevii SMLS și țevile sudate PSL 2 | Cusătură de țeavă sudată | |||||||||
| Limita de curgere a | Rezistența la tracțiune a | Raportul a,c | Elongaţie | Rezistența la tracțiune d | |||||||
| Rt0,5 PSI Min | Rm PSI Min | R10,5IRm | (în 2 inchi) | Rm (psi) | |||||||
| Af % | |||||||||||
| Min | Max | Min | Max | Max | Min | Min | |||||
| BR, BN, BQ, BM | 35,500 | 65,300 | 60,200 | 95,000 | 0.93 | f | 60,200 | ||||
| X42,X42R,X2Q,X42M | 42,100 | 71,800 | 60,200 | 95,000 | 0.93 | f | 60,200 | ||||
| X46N,X46Q,X46M | 46,400 | 76,100 | 63,100 | 95,000 | 0.93 | f | 63,100 | ||||
| X52N,X52Q,X52M | 52,200 | 76,900 | 66,700 | 110,200 | 0.93 | f | 66,700 | ||||
| X56N,X56Q,X56M | 56,600 | 79,000 | 71,100 | 110,200 | 0.93 | f | 71,100 | ||||
| X60N,X60Q,S60M | 60,200 | 81,900 | 75,400 | 110,200 | 0.93 | f | 75,400 | ||||
| X65Q,X65M | 65,300 | 87,000 | 77,600 | 110,200 | 0.93 | f | 76,600 | ||||
| X70Q,X65M | 70,300 | 92,100 | 82,700 | 110,200 | 0.93 | f | 82,700 | ||||
| X80Q,X80M | 80,.500 | 102,300 | 90,600 | 119,700 | 0.93 | f | 90,600 | ||||
| o. Pentru gradul intermediar, consultați specificația completă API 5L. | |||||||||||
| b. pentru clase > X90 consultați specificația completă API5L. | |||||||||||
| c. This limit applies for pies with D>12.750 in | |||||||||||
| d. Pentru clasele intermediare, rezistența minimă la întindere specificată pentru cordonul de sudură trebuie să fie aceeași valoare ca cea determinată pentru corpul țevii folosind piciorul a. | |||||||||||
| e. pentru conducte care necesită testare longitudinală, limita de curgere maximă trebuie să fie mai mică sau egală cu 71.800 psi | |||||||||||
|
f. Alungirea minimă specificată, Af, exprimată în procente și rotunjită la cel mai apropiat procent, se determină folosind următoarea ecuație:
|
|||||||||||
| Unde C este 1 940 pentru calcul folosind unități Si și 625 000 pentru calcul folosind unități USC | |||||||||||
| Axc este aria secțiunii transversale aplicabile a piesei de încercare la tracțiune{0}, exprimată în milimetri pătrați (inci pătrați), după cum urmează | |||||||||||
| – Pentru piese de încercare cu secțiune transversală circulară, 130 mm2 (0,20 in2) pentru piese de testare cu diametrul de 12,7 mm (0,500 in) și 8,9 mm (0,350 inchi); și 65 mm2 (0,10 in2) pentru piese de testare cu diametrul de 6,4 mm (0,250 inchi). | |||||||||||
| – Pentru piese de încercare cu -secțiune completă, cea mai mică dintre a) 485 mm2 (0,75 in2) și b) aria-secțiunii transversale a piesei de testare, derivată folosind diametrul exterior specificat și grosimea specificată a peretelui țevii, rotunjite la cel mai apropiat 10 mm2 (0,10in2) | |||||||||||
| – Pentru piese de testare cu benzi, cea mai mică dintre a) 485 mm2 (0,75 in2) și b) aria secțiunii transversale-a piesei de testare, derivată folosind lățimea specificată a piesei de testare și grosimea specificată a peretelui conductei, rotunjite la cel mai apropiat 10 mm2 (0,10in2) | |||||||||||
| U este rezistența minimă la întindere specificată, exprimată în megapascali (lire pe inch pătrat | |||||||||||
| g. Valorile mai mici pentru R10,5IRm pot fi specificate prin acord | |||||||||||
| h. pentru clase > x90 consultați specificația completă API 5L. | |||||||||||
Caracteristici și beneficii cheie
Utilizare comună șiNiveluri de specificații ale produsului (PSL):

Utilizări comune:
- API 5L este specificația standard a American Petroleum Institute pentru țevile din oțel fără sudură și sudate utilizate în industria petrolului și gazelor pentru transportul petrolului și gazelor naturale
-
Nivelurile și gradele PSL mai înalte (de exemplu, X70 vs. Grade B) oferă o rezistență și o rezistență mai mare pentru conductele solicitante.
-
Atunci când comandați țeavă API 5L, specificarea calității, nivelului PSL, tipului de producție și cerințelor de service (de exemplu, service acru) este crucială pentru a vă asigura că țeava corectă este furnizată pentru aplicație.
Niveluri de specificații ale produsului (PSL):
- PSL1: Nivel de bază, potrivit pentru conducte convenționale de joasă-presiune, pe uscat; cost redus și compatibil cu aplicațiile de inginerie generală;
- PSL2: Nivel avansat, cu cerințe mai stricte pentru rezistența la impact la temperatură scăzută,-performanța de sudare, uniformitatea compoziției și testarea ne-distructivă;potrivit pentru aplicații critice, cum ar fi conductele principale de-presiunea înaltă,-joasă-(de exemplu, regiuni reci/adâncime), foarte corozive și pe distanțe lungi;

Tag-uri populare: țeavă din oțel carbon api 5l fără sudură, China api 5l țevi din oțel carbon fără sudură producători, furnizori, fabrică, Secțiune goală flexibilă, Disponibilitatea secțiunii goale, Viitorul secțiunii goale, Piața secțiunilor goale, Cumpărător de secțiune gol, testarea secțiunilor tubulare
